Kalifornie

Vlajka Kalifornie  Celkem cca 19.420 ha vinic, Roční produkce cca 29 mil hl

 

Hlavní oblastiKalifornie - mapa vinařských oblastí

V Kalifornii je více než 107 AVA (American Viticultural Areas), které jsou rozložené na pásu dlouhém 1.100 km, vinoucím se podél kalifornského pobřeží.

 

Nejčastěji se rozdělují na:

North Coast - Napa Valley, Sonoma County, Mendocino, Lake County.
Central Coast - Santa Barbara County, Santa Clara Valley, Santa Cruz Mountains, San Lucas, Paso Robles, Santa Maria Valley, Santa Ynez Valley, Edna Valley, Arroyo Grande Valley,Livermore Valley.
South Coast - Temecula Valley, Antelope Valley/Leona Valley, San Pasqual Valley, Ramona Valley.
Central Valley - California's Central Valley, Sierra Foothills, Lodi.

Pěstované odrůdy:

Albariño, Alicante Bouschet, Alvarelhão, Barbera, Bastardo, Black Muscat, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Carignan, Charbono, Chardonnay, Chenin blanc, Cinsaut, Colombard, Concord, Dolcetto, Dornfelder, Flora, Freisa, Gamay Beaujolais, Gamay noir, Gewürztraminer, Grenache, Malbec, Malvasia, Marsanne, Merlot, Mourvèdre, Muscat Canelli, Muscat of Alexandria, Nebbiolo, Niagara, Orange Muscat, Palomino, Petit Verdot, Petite Sirah, Pinot blanc, Pinot gris, Pinot Meunier, Pinot noir, Primitivo, Riesling, Roussanne, Rubired, Ruby Cabernet, Sangiovese, Sauvignon blanc, Sémillon, Souzão, Symphony, Syrah, Tempranillo, Teroldego, Tinta Amarela, Tinta Cao, Tinta Madeira, Touriga Nacional, Trebbiano, Trousseau gris, Valdiguié, Verdelho, Viognier, Zinfandel

Přičemž největší podíl připadá na tyto odrůdy: 

Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Merlot, Pinot noir, Sauvignon blanc, Syrah, Zinfandel

Zajímavá informace

Před kolonizací Ameriky neexistovala žádná původní vinná réva tzn., že veškerá vinná réva byla dovezena kolonizátory z Evropy. Takže i „nejslavnější“ americká odrůda – Zinfandel – má původ v Evropě. Genetickou (DNA) komparací bylo zjištěno, že je identický s odrůdou Primitivo, která se pěstuje v oblasti Puglia (Itálie). Ale Primitivo zde není původní odrůdou! Dalším pátráním se zjistilo, že pochází z Chorvatska, kde se nazývá Crljenak kaštelanski (pribidrag, kaštelanac, starinski plavac, zinfandel, primitivo, primitivo di Gioia) je stará chorvatská autochtonní odrůda vinné révy. Je před vymřením. Důležitost tohoto druhu je v tom, že z něj vznikly italské Primitivo, americký Zinfandel a Plavac mali. Americký Zinfandel je genetický identický s Crljenkem kaštelanským a Plavac vznikl křížením Crljenka s odrůdou Dobričić. Dalším pátráním se došlo až k odrůdě Tribidrag, o níž nejstarší záznam pochází z roku 1518…

Počet vinařství:

Více než 1.200

Kalifornie produkuje více než 90 % produkce vína celých USA. Pokud by Kalifornie byla samostatným státem, byla by čtvrtým největším producentem vína na světě. Historie pěstování vína v Kalifornii sahá až do 18. století, kdy španělští misionáři vysazovali první vinice, orientované spíše na množství produkce, než na kvalitu.

Kalifornská vína můžete koupit zde:   Nákupní vozík

 

uživatelský obsah - vždy jako poslední článek

slider slider slider

To nejlepší víno

Je takové víno, které Vám chutná a ne takové, které někdo vychvaluje.

To nejlepší víno

Je víno, které jste právě dopili a už nejde sehnat.

To nejlepší víno

 Je víno, které pijete s přáteli ve chvílích pohody.