Lombardie a Franciacorta

                                                                                                    Lombardie

Lombardie je zcela vnitrozemský region, který ohraničují Piemont na západě, Emilia-Romagna na jihu a Trentino-Alto Adige a Veneto na východě. Na severu jsou mohutné centrální Alpy. Region však není zcela bez vlivu velkých vodních ploch: jeho severní polovině dominují jezera Como, Iseo, Maggiore a Garda.


Lombardie je domovem mnoha malých vinařství, která tvoří významnou část roční produkce vína v regionu (1,2 milionu hl.)
Lombardie je velká a geograficky složitá oblast, což jí umožňuje nabídku široké škály vinařských stylů. Je domovem pěti oblastí DOCG , 21 DOC a 15 IGP. Oblast Oltrepo Pavese mezi nimi vyniká jako jedna z větších, známějších oblastí, a to nejen pro své šumivé Oltrepo Pavese Metodo Classico DOCG, ale v poslední době i pro své Pinot Grigio, které má od roku 2008 své vlastní nezávislé DOC (Oltrepo Pavese Pinot Grigio). Franciacorta, druhá ze dvou šumivých vín DOCG v Lombardii, pochází z rychle se rozvíjejících a uznávaných vinic mezi Brescií a jezerem Iseo. Dále tu nalezneme na severu populární oblast Valtellina, která se nachází V údolí řeky Addy v Rhétských Alpách. Vína se zde vyrábějí téměř výhradně z odrůdy Nebbiolo (zde Chiavennasca) a jsou charakteristická vyšší kyselinkou i taninem.
Níže na jihu a východě regionu, se krajina skládá spíše z nízkých kopců a plání. Mezi nízko položenými vinicemi v Lombardii patří vinice v povodí Pádu: Oltrepo Pavese, Mantovano a San Colombano al Lambro.

uživatelský obsah - vždy jako poslední článek

slider slider slider

To nejlepší víno

Je takové víno, které Vám chutná a ne takové, které někdo vychvaluje.

To nejlepší víno

Je víno, které jste právě dopili a už nejde sehnat.

To nejlepší víno

 Je víno, které pijete s přáteli ve chvílích pohody.