google67b06fd409a14f45.html

Dobré levné víno

Není to oxymoron? Nejprve si musíme říci, co je to levné víno (protože co je dobré víno víme). Jde tedy o víno, které pochází ze 100 % z hroznů viné révy a není doslazováno řepným cukrem. Pokud dáme dohromady výkupní cenu hroznů, cenu láhve, etikety, špuntu, kapsle, kontraetikety, amortizaci vinařovy techniky, vinařův zisk a zisk obchodníka pochopíme, že pitelné víno začíná na cca 100,- Kč.
Neznamená to ovšem, že víno, které stojí více než 100,- Kč je dobré. Naopak! Dalo by se říci, že platí úměra, že se stoupající cenou šance na nalezení dobrého vína rovněž stoupá a při dosažení určité ceny (cca 20 € v obchodě s obvyklými maržemi) se šance limitně blíží jistotě. Naopak tedy lze říci, že s klesající cenou vína šance na nalezení dobrého vína rovněž klesá a po dosažení určité hranice (100,- Kč) se limitně blíží nule.

 

sklenka vína

Není krabice jako krabice

krabičák Ač se to na první pohled nezdá, je mezi krabicemi rozdíl. Typické krabicové víno o obsahu 1 L si ani nezaslouží nějaké hodnocení. Obsah má s vínem společné jen to, že jel v cisterně okolo vinice. Pokud se přesto chcete o něm něco dozvědět, dávám ZDE odkaz na statečný čin několika mužů.  

 

 

 

 

 

  

Bag in Box

   Něco jiného je Bag in Box (BIB). Jde o víno typicky v 3L, 5L nebo i 10L balení. V krabici je vak z potravinářské folie, který je opatřen stáčecím zařízením ("pípa"), které zabraňuje oxidaci vína. Do těchto obalů se dávají i poměrně kvalitní vína (třeba Chablis) a v přepočtu na litr může víno stát i 150,- Kč/l a více. Samozřejmě, ne všechno víno, co je v BIB je nadprůměrné kvality, ale je to v podstatě záruka pitelnosti a pokud pořádáte grilovačku a víte, že vína padne za vlast hodně, je to ideální volba.

   V poslední době, díky legislativě EU, začínají BIB nahrazovat i ocelové KEG sudy, ve kterých se dosud distribuovalo stáčené víno. Cílem je zamezit podvodům s opakovatelně plnitelnými nádobami. I když, jestli se dříve stáčelo pančované víno do sudu, tak co      brání  tomu, aby se nyní stáčelo do BIB? Jedno je jisté. Došlo k ohromnému nárustu odpadu z prázdných BIB...

uživatelský obsah - vždy jako poslední článek

slider slider slider

To nejlepší víno

Je takové víno, které Vám chutná a ne takové, které někdo vychvaluje.

To nejlepší víno

Je víno, které jste právě dopili a už nejde sehnat.

To nejlepší víno

 Je víno, které pijete s přáteli ve chvílích pohody.