Emilia-Romagna

                          Emilia-Romagna oblasti DOC a DOCG                                  Emilia-Romagna pěstované odrůdy

Emilia-Romagna je bohatá, úrodná oblast severní Itálie a jedna z nejplodnějších vinařských oblastí v zemi s více než 58 000 hektary. Zahrnuje téměř celou šířku severní části italského poloostrova, zasazené mezi Toskánsko na jihu, Lombardii a Benátsko na severu a Jaderské moře na východě.

Historie vinařství regionu Emilia-Romagna sahá až do sedmého století před naším letopočtem a řadí ho tak mezi starší italské vinařské oblasti. Vinná réva zde byla pěstována již Etrusky a později Římany, kteří používali silnici Via Aemilia (po které je region pojmenován) k přepravě vína mezi svými městy. Odrůdy révy používané zde po mnoho staletí byly druhu Vitis labrusca spíše než Vitis vinifera používané po celém světě dnes. Slavné odrůdy Lambrusca Emilia-Romagna jsou odvozeny od druhu Vitis labrusca.
Dnes asi 15 procent vína vyrobeného v Emilia-Romagna spadá pod 20 titulů DOC v regionu a jen nepatrný zlomek pod jeho dvě DOCG (Albana di Romagna a Colli Bolognesi Classico Pignoletto).
Geografická rozmanitost regionu hraje důležitou roli při vytváření různých terroirů, které se zde nacházejí. Na západě zvlněné kopce a Apeniny ustupují níže položeným pláním východně od Parmy, Modeny a Boloně a za pobřežními pláněmi provincie Ferrara pozoruhodná část země leží těsně pod hladinou moře. Řeka Pád protéká od západu na východ přes všechny tyto oblasti a spojuje tak Apeniny s Jaderským mořem.
Produkce vína Emilia-Romagna je rovnoměrně rozdělena mezi bílé a červené, dominantní odrůdy révy jsou Malvasia a Lambrusco, Trebbiano, Barbera, Bonarda a samozřejmě Sangiovese. Velké procento těchto hroznů se používá k výrobě šumivých vín, buď frizzante nebo spumante, z nichž nejvýznamnější jsou z pěti Lambrusco DOCs Salamino di Santa Croce, di Sorbara, Grasparossa di Castelvetra, Modena a Reggiano.

uživatelský obsah - vždy jako poslední článek

slider slider slider

To nejlepší víno

Je takové víno, které Vám chutná a ne takové, které někdo vychvaluje.

To nejlepší víno

Je víno, které jste právě dopili a už nejde sehnat.

To nejlepší víno

 Je víno, které pijete s přáteli ve chvílích pohody.