Nový Zéland - Sauvignon blanc

Vlajka Nový Zéland Celkem cca 33.400 ha vinic, Roční produkce cca 2,2 miliony hl.

                                     Vinice v podhůří na Novém Zélandu

 

 

Pěstební oblasti vína na Novém Zélandu  Nový Zéland - mapa vinařských oblastí

North Island
Auckland - Central, South & West (South & Central, West – Henderson, West – Kumeu)
Auckland - Matakana
Auckland - Northland
Bay of Plenty
Gisborne
Great Barrier Island
Hawkes Bay
Martinborough
Waiheke Island
Waikato
Wairarapa
North Island – Other (Central Plateau, Rangitikei/Manawatu, Te Horo/Waikanae)

South Island
Canterbury
Marlborough
Nelson
Central Otago
Waipara

Historie

Historii vinařství na Novém Zélandu, stejně tak jako v Austrálii, začal psát vášnivý enolog James Busby, který během roku 1830 procestoval vinařské oblasti Francie a Španělska, kde sbíral sazenice vinné révy dostupných odrůd. Tuto kolekci původních odrůd odeslal do Austrálie a na Nový Zéland a položil tak základní kámen australskému a novozélandskému vinařství. První víno vyprodukoval James Busby na svých pozemcích ve Waitangi v roce 1836. Nejstarší dosud existující vinice byla založena v roce 1851 na pozemcích Římsko-katolické církve v Hawke's Bay. Další rozvoj vinařství byl ovlivněn nepříznivými okolnostmi (prohibice, církevní důraz na střídmost, preference piva a tvrdého alkoholu), takže až na přelomu 19. a 20. století dali nový impuls rozvoji vinařství přistěhovalci z Dalmácie. Rozvoj vinařství na Novém Zélandu byl velmi pozvolný, takže první významnější export vína byl realizován až v roce 1963, přičemž ještě v roce 1970 byl roční objem exportu vína 41.000$ - což se zdá být až neuvěřitelné, když vezmeme v úvahu že export produkce 2009/10 překročil 1 miliardu $ !!!
Nová historie vinařství na Novém Zélandu se začíná psát v 70. letech 20. století, kdy vinařství Montana začíná pěstovat víno v oblasti Marlborough – famózní Sauvignon Blanc a výborný Muller Thurgau, Riesling a Pinotage.
V současnosti již nikdo nepochybuje, že nejlepší Sauvignon Blanc není francouzský Sancerre nebo Pouilly Fumé, ale Sauvignon Blanc z Nového Zélandu! Citujme odborníka: „Sauvignon Blanc z Nového Zélandu je jako dítě, které zdědí to nejlepší z obou rodičů – exotické vůně nalezené v některých Sauvignonech Blanc z Nového světa a svěžest a mimořádnou suchost Sauvignonu Blanc Starého světa jako Sancerre z údolí řeky Loiry“.

uživatelský obsah - vždy jako poslední článek

slider slider slider

To nejlepší víno

Je takové víno, které Vám chutná a ne takové, které někdo vychvaluje.

To nejlepší víno

Je víno, které jste právě dopili a už nejde sehnat.

To nejlepší víno

 Je víno, které pijete s přáteli ve chvílích pohody.