Deset věcí, které zkazí požitek z vína

1. Korek. Co může být horší, než zjistit, že Váše oblíbené víno, tolik hýčkané ve sklepě, je cítit korkem. Uvádí se, že celosvětově je takto postiženo asi 5 - 10 % veškerého vína. Sedíte u otevřeného a znehodnoceného vína a víte, že už ho nikde neseženete. Může být něco horšího? Může. Pomyšlení na to, kolik ještě dalších láhví ve Vašem sklepě je takto postiženo.

2. Nesprávná teplota. Příliš teplé, či naopak přespříliš studené víno. Obojí víno dokonale zabije!

3. Jiné pachy v místnosti. Ať už je to příliš silný parfém osob v okolí, silně zakouřené prostředí, nebo pálení vonných svíček (tyčinek), to vše Vám spolehlivě skazí prožitek z dobrého vína.

4. Nesmyslná přirážka v restauraci. Co k tomu dodat. Praxe některých majitelů restaurací, kdy marže na víno je 300 % a více, je pro mne nepochopitelná. Bývala v Praze jedna restaurace, kde k pořizovací ceně vína se dávalo pouze korkovné 50,- Kč. Jak rád jsem tam chodil na Barolo!

5. Poslední láhev. To je skutečně špatné. Máte své oblíbené víno a víte, že už nikdy žádná další láhev nebude. Nezbývá, než si ho pořádně vychutnat.

6. Špatné světelné podmínky. K vychutnání vína patří zhodnocení všech tří atributů. Barva - vůně - chuť. Když jeden schází, vjem není kompletní.

7. Nevhodné sklo. Ještě pořád se to sem tam stane, že dostanete nevhodnou skleničku. Obsah sklenice na víno by měl být alespoň 300 ml, aby mohla vyniknout jeho vůně.

8. Nutnost řídit. Někdy se to přihodí. Jste mimo civilizaci a taxi, nebo řidič na zavolání nejsou k dispozici. Takže si dáte jednu, dvě sklenky a pak jen sledujete bavící se zbytek společnosti.

9. Nachlazení. Tak to je opravdu svízel. Pochrchlávaje a s ucpaným nosem radši víno nepijte. Stejně byste z toho nic neměli. Ještě tak svařák...

10. Špatná společnost. Zažil jsem, kterak žena začala o Chablis vykřikovat, že víno je kyselé a hbitě ho přisladila cukrem (krystal) a muž pohotově "vyrobil" houbu (víno + Cola). Ne, pak už mi s nimi nechutnalo... 
 Chvíle pohody

uživatelský obsah - vždy jako poslední článek

slider slider slider

To nejlepší víno

Je takové víno, které Vám chutná a ne takové, které někdo vychvaluje.

To nejlepší víno

Je víno, které jste právě dopili a už nejde sehnat.

To nejlepší víno

 Je víno, které pijete s přáteli ve chvílích pohody.