D.O. Rueda

Leží na dolním toku řeky Duero mezi městy Salamanca, Valladolid a Avila, kde dominují této rovinaté krajině rozlehlá obilná pole. Oblast Rueda leží na jižním břehu řeky a třebaže celá zóna je velká, vinohrady jsou malé, roztříštěné. Půda je zde naprosto odlišná, je bohatá na železo s trochou vápence, jílovitá nebo písčitá s dobrou prostupností a svým složením umožňuje excelentní a vyváženou kyselost vyráběných vín. Klima je drsné, s malými srážkami, nevlídnými zimami a teplými léty.

Označení D.O. je od roku 1980, je to nejstarší D.O. v oblasti Kastilie a León. Tradičně Rueda vyrábí “rancio” (stará) vína pro severní průmyslová města. Je vyhlášená bílými víny. Hlavní odrůdy jsou Verdejo, Viura a Sauvignon Blanc. Vyrábějí se pouze bílá vína, která jsou slavná a odrůda Verdejo musí být zastoupena 85%. Je to nejdůležitější bílá odrůda ve Španělsku. Zvláště vína z této oblasti jsou oblíbena v Holandsku a v Německu pro svoji mimořádnou příznivou relací mezi kvalitou a cenou. Oblast má 7633 ha vinic. V provincii Valladolid je 53 vinařských obcí, v Segovii 17 a v Avile 2 vinařské vesnice. V povodí řeky Duero je klima kontinentální a vinice jsou v nadmořské výšce 600-700m, v Segovii 800m a nalézají se na odlehlých náhorních plošinách. Rueda se člení na čtyři podoblasti.

Rueda – vína se vyrábí převážně z odrůd Verdejo, Viura a Palomino. Jsou vysoké jakosti s dobrou aromatickou vůní, s tóny květin a tropického ovoce.

Rueda Superior – vína jsou minimálně ze 75% z odrůdy Verdejo. Aroma je jemné a elegantní, ovocné, fenyklové, máty, jablek a mají charakter odrůdy. V chuti masité, svěží, ovocné, zralých hroznů a jsou svěží.

Rueda Espumoso – vína se vyrábí tradiční metodou sekundárním kvašením v lahvi, minimálně 75% vína je z odrůdy Verdejo.

Dorado Rueda – vína se vyrábějí minimálně ze 40% z odrůdy Verdejo, má vyšší obsah alkoholu, 15%. Barva zlatavá, aroma lehce zakouřené, oxidativního charakteru vzhledem ke zrání ve dřevě. Vyrábějí se také vína, která mají bledou barvu a nezrají v dubových sudech, nebo jen krátkodobě.

uživatelský obsah - vždy jako poslední článek

slider slider slider

To nejlepší víno

Je takové víno, které Vám chutná a ne takové, které někdo vychvaluje.

To nejlepší víno

Je víno, které jste právě dopili a už nejde sehnat.

To nejlepší víno

 Je víno, které pijete s přáteli ve chvílích pohody.