D.O. Navarra

D.O. Navarra je malá oblast, má necelých 14000 ha vinic, 6000 vinařství a 86 bodegas, produkce je 1700 tis. hl. Vinice jsou na severu v nadmořské výšce 600 m a území navazuje na Rioja Baja. Zimy jsou zde chladné, ovlivněné studeným severním větrem od Pyrenejí, léta jsou horká následovaná teplým vlídným podzimem. Podnebí je popisováno jako kontinentální, ale s dostatkem deště a vlhkosti, což zajistí dobrou úrodu a kvalitní hrozny. Z celkové výroby je 40% růžových vín, z odrůdy Garnacha, málokdy z jiných odrůd. Kromě růžových vín vyrábí Navarra hlavně vína červená a to 50% z celkové produkce, bílých vín je zde pouze 10%. Navarra má 5 podoblastí:

Baja Montaña na severozápadě, v předhůří Montany, má 2500 ha vinic a 22 vinařských obcí, kamenitou půdu a chladnější podnebí, je nejvýše položeným a nejvlhčím územím Navarry, sklizeň je zde později a úroda hroznů je zde až dvojnásobná než na jihu.

Tierra Estalla ve středu Navarry se rozkládá na rozsáhlém území u Camino de Santiago, má 1800 ha vinic ve 38 obcích, podnebí směrem k jihu je sušší, produkují se zde červená a růžová vína z odrůd Tempranillo a Garnacha.

Valdizarbe má 1100 ha vinic v 25 obcích, podnebí mírné až sušší, jsou zde vynikající červená a růžová vína z odrůd Tempranillo a Garnacha.

Ribera Alta je významná subzóna “Olite”, má 3 300 ha vinic a 26 obcí, půda je zde jílovitá a poskytuje špičková vína hladká a vyzrálá, bílá jsou svěží a měkká.

Ribera Baja je na jihu provincie a má 4600 ha vinic ve 14 vinařských obcích, je to velmi horká a suchá subzóna, vína jsou plná a robustní, červená vína jsou typicky tmavě zbarvená.

Odrůdy pro výrobu bílých vín jsou Viura, Malvasia, Garnacha Blanca, Chardonnay a Moscatel de Grano Menudo. Hlavní odrůdy pro výrobu červených vín jsou Tempranillo, Cabernet Sauvignon, Graciano, další jsou Garnacha tinta, Mazuelo a Merlot. Vinice v různých podoblastech patřící jedné firmě mají tu výhodu, že hrozny na výrobu vína se používají z různých vinic, z různých podmínek a mísí se.

Bílá vína mají v této oblasti nejmenší produkci, vyrábějí se jak mladá, tak i zralá v sudu většinou z odrůdy Chardonnay. Mají zlatavou barvu, krémové aroma a charakter odrůdy. Vyrábějí se také sladká bílá vína z odrůdy Moscatel de Grano Menudo, což je tradiční odrůda, která znovu nabyla svého významu. Tato vína mají aroma medu, chuť je příjemná, komplexní a svěží.

Růžová vína především z odrůdy Garnacha a někdy i jako cuvée, kdy jsou přidány i Tempranillo nebo Cabernet Sauvignon, mají malinovou barvu, jsou svěží, ovocná s charakterem červeného ovoce, vyváženou chuť s příjemnou lehkostí a ovocností.

uživatelský obsah - vždy jako poslední článek

slider slider slider

To nejlepší víno

Je takové víno, které Vám chutná a ne takové, které někdo vychvaluje.

To nejlepší víno

Je víno, které jste právě dopili a už nejde sehnat.

To nejlepší víno

 Je víno, které pijete s přáteli ve chvílích pohody.