Alsace

Severněji položený vinařský region, který je charakteristický umírněným a slunečným podnebím s dlouhým a chladným vegetačním obdobím. Úzké údolí kopíruje tok řeky Rýna (Rhin) a před deštěm a větry je chráněno pohořím Vogézy na západě, Jurskými horami na jihu a Černým lesem na hranicích s Německem od východu. Půda má velmi proměnlivé složení – žula, vápenec, slínový jíl, břidlice, vulkanické podloží a pískovcová ornice.

Oblast Alsace se skládá ze dvou départementů  Alsasko - mapa oblastí
- Bas-Rhin (okolí měst Marlenheim, Andlau)
- Haut-Rhin (okolí měst Ribeauvillé, Riquewihr, Turckheim, Eguisheim, Guebwiller, Thann)

Alsaská vína jsou vyvážená a vyrábějí se v suchém i sladkém stylu. Při vinifikaci se jen málokdy používá dřeva a proto bývá chuť čistá. Různorodá mikroklimata, která vznikají díky topografii předhůří tolik důležitou kyselinu ještě zdůrazňují.

Alsasko je jediná oblast Francie, která vyrábí čistě odrůdová vína. Cca 90% tvoří bílé odrůdy (Gewürztraminer, Muscat blanc à petits grains, Ryzlink a Pinot gris), zbývajících cca 10% tvoří jediné zdejší červené víno Pinot noir.

Edelzwicker – směska Alsaských odrůd. Tato kategorie umožňuje vinařům scelovat dvě a více odrůd, povoleny: Pinot blanc, Auxerrois, Pinot gris, Pinot noir, Ryzlink, Tramín, Muscat, Silvaner)

Alsace (Vin d´Alsace) - v roce 1962 byla ustanovena alsaská AOC a navíc zákonem určené tradiční štíhlé lahve s dlouhým hrdlem (tzv. flétny). Povolené odrůdy: Tramín, Klevener de Heiligenstein, Muscat blanc à petits grains, Pinot blanc, Ryzlink, Silvaner a Pinot Gris

Alsace Grand Cru - tato vína se mohou vyrábět z révy z 50 stanovených vinohradů, jejichž hrozny splňují daná kritéria zralosti a chuti. Hlavní zde povolenou odrůdou je Tramín, Muscat blanc à petits grains a Pinot gris.

Vendange Tardive a Selection de Grains Nobles – vína na úrovni našich výběrů z bobulí a výběru z cibéb. Povoleny jsou odrůdy: Tramín, Muscat, Ryzlink a Pinot gris.

uživatelský obsah - vždy jako poslední článek

slider slider slider

To nejlepší víno

Je takové víno, které Vám chutná a ne takové, které někdo vychvaluje.

To nejlepší víno

Je víno, které jste právě dopili a už nejde sehnat.

To nejlepší víno

 Je víno, které pijete s přáteli ve chvílích pohody.