Champagne

Champagne je de facto nejsevernějším francouzským vinařským regionem (spolu s Alsace) s velmi nestálým podnebím, ovlivňovaným jak kontinentálním prouděním, tak atlantickými vlivy. Celkově chladnější a vlhčí klima ohrožuje v některých letech zrání révy nedostatečným množstvím slunečního svitu a jarními mrazy. Podloží vytváří mocný křídový masiv, který spolehlivě odvádí povrchovou vodu, který pokrývá nevelká vrstva jílovo – vápenité ornice.

Oblast Champagne není souvislá a nachází se v blízkosti města Reims asi 150 km východně od Paříže. Oblast Champagne se dá rozdělit na pět samostatných části :

- Montagne de Reims  Champagne - oblasti
- Vallée de la Marne
- Côte des Blanc
- Côte des Bar (Aube)
- Côte de Sézanné

Rozloha vinic: cca 30.000 ha

Všechny vinice jsou hodnoceny v bodech, přičemž hodnoty mohou být pouze mezi 80 a 100 body. Vinice s hodnocením 90 bodu a výše mají statut „Premier Cru" (43 vesnic), vinice s absolutní hodnotou 100 nesou statut „Grand Cru" (17 vesnic).

Povolené odrůdy :
Chardonnay (cca 25 %)
Pinot Noir (cca 35%)
Pinot Meunier (cca 40%)

Vznik výroby šumivého vína se datuje do 17. století a je opředen řadou pověstí a legend (mnich Dóm Perignon, jeho objevení v Anglii..). Jak, kdy a kde se ve skutečnosti objevil první perlivý nápoj, neví nikdo.
O skutečné výrobě šumivého vína druhotným kvašením můžeme hovořit až v souvislosti s vynálezem láhví z pevného skla (Anglie, 1662) a zdokonalením způsobu jejich korkování (Francie, 1695).

Výroba:
Technika výroby je známá jako méthode champenoise (méthode traditionelle, metoda druhotného kvašení v láhvi) a její fáze jsou následující:

- nejprve je z hroznů jednotlivých odrůd vylisován mošt (vždy bílý, i z modrých hroznů), jenž prokvasí na standardní víno. Tento postup se nijak neliší od výroby bílých vín v jiných oblastech.

- assemblage (scelování) - vína z jednotlivých odrůd jsou následně scelována dohromady.
Non Vintage Champagne - v běžném, průměrně kvalitním roce je ještě přidávána část vína z jednoho či více starších, velmi kvalitních ročníku, které každý výrobce uchovává. Kvalita výsledného cuvée záleží nejen na jakosti jednotlivých použitých vín, ale i na schopnostech enologa zvolit optimální poměr jejich mísení. Bývají použity všechny tři povolené odrůdy.
Vintage Champagne (ročníkové) – vyrábí se pouze v dobrých ročnících a zpravidla obsahuje jen Pinot Noir a Chardonnay, protože Pinot Meunier není vysázen na vinicích typu Grand Cru. V tomto případě je použito jen víno z aktuálního ročníku. Protože takovéto roky nebývají často, je část tohoto vína uchována pro použití v dalších létech, pro tvorbu běžného cuvée.
Cuvée de prestige – vyrábí se z nejlepších hroznů a před prodejem zrají delší dobu (např. Dom Pérignon, Cristal, La Grande Dame)

- tirage (tiráž) - do cuvée je přidáván tirážní likér, obsahující třtinový cukr, víno a kvasinky. Cuvée je stáčeno do lahví a uzavřeno běžnou „pivní" zátkou. Láhve jsou uloženy do sklepů, na dřevěné latě (sur lattes).

- druhotné kvašení v láhvi a zrání - v láhvích dochází k druhotnému kvašení, které trvá cca 1 měsíc, při němž se působením cukru a kvasinek do vína uvolňuje kysličník uhličitý. Mrtvé kvasinky se v láhvi usazují ve formě kalu. Poté láhve leží dále v horizontální poloze a víno vyzrává (celkem minimálně 12 měsíců, u ročníkových šampaňských minimálně 36 měsíců). Protože v láhvích je v této době kvasničný kal, nazývá se toto zrání „na kvasinkách" (surlie).

- remouage (remuáž) - po této druhé fermentaci se láhve vloží do speciálních dřevěných stojanů. Každý den se s nimi trochu pootočí, takže se po 3 až 6 týdnech ocitnou dnem vzhůru. V tuto chvíli je kal usazen dole, v hrdle láhve.

- dégorgement (degoržování) - láhev obrácená hrdlem dolů je ponořena do roztoku mrazivé solanky tak, aby část obsahující usazený kal zcela zmrzla. Po vyjmutí z roztoku je láhev odzátkována a přetlak CO2 vystřelí z láhve kousek ledu obsahující kal.
- přidání expedičního likéru - prakticky ihned po degoržování je láhev doplněna tzv. expedičním likérem, sestávajícím z vína a cukru. Množství cukru zásadně ovlivňuje výslednou chuť sektu (viz dále). Láhev je zazátkována a opatřena drátěným košíčkem (agrafou). Následuje optická kontrola čirosti vína (zdali v láhvi nezůstaly zbytky kalu) a uložení láhví do sklepa na několik měsíců, během nichž dochází k homogenizaci vína.

Champagne - sklepChampagne - sklep1Champagne - sklep2

Typy šampanského :
Závisí na množství cukru v expedičním likéru.
extra brut 0-6 g cukru na 1 litr (bývá značeno též brut zéro, dosage zéro, brut absolut nebo ultra brut)
brut do 15 g
extra-dry 12-20 g
sec 17-35 g
demi-sec 33-50 g
doux nad 50 g

Standardně bývá vyráběno šampaňské „brut" a „demi sec", ostatní jen zřídka.

Rosé - růžové šampaňské je vyráběno přimísením určitého množství zdejšího červeného vína do cuvée. Jedná se o naprostou výjimku ve francouzském vinařském systému, nikde jinde není dovoleno mísit bílá a červená vína. Jeho produkce je omezená.

Blanc de Blanc - „bílé z bílého" - jednoodrůdové šampaňské, vyrobené ze 100% Chardonnay
Blanc de Noir - „bílé z černého" – jednoodrůdové, převážně z Pinot Noir, méně známé šampaňské domy vyrábí i z Pinot Meunier

Ideální teplota pro servírování je 6 - 8°C, podáváme ve sklenicích typu flétna, nebo pohár.

Nejznámější výrobci :
Barthélémy, Billecart-Salmon, Bollinger, Deutz, Duval Leroy , Egly-Ouriet, Gosset, Heidsieck, Henriot, Jacquesson, Krug, Lanson, Laurent-Perrier, Moët & Chandon, Mumm, Nicolas Feuillatte, Perrier Jouet, Philliponatte, Pol Roger, Pommery, Roederer, Ruinart, Salon, Taittinger, Veuve Cliquot Ponsardin

Champagne Moet ChandonChampagne VCPMoet Chandon 

Vína ze Champagne můžete koupit zde: Nákupní vozík

uživatelský obsah - vždy jako poslední článek

slider slider slider

To nejlepší víno

Je takové víno, které Vám chutná a ne takové, které někdo vychvaluje.

To nejlepší víno

Je víno, které jste právě dopili a už nejde sehnat.

To nejlepší víno

 Je víno, které pijete s přáteli ve chvílích pohody.